חדשות באחריות, רשלנות והתרשלות מישראל | 30/01/2014
מיליון ש``ח פיצוי להורי נערה שהתאבדה במסגרת אשפוזה בביה``ח ``גהה``
אתר NRG  :מחבר
אתר NRG מדווח כי בית משפט השלום בתל אביב פסק שקופת חולים כללית תשלם פיצוי בסך מיליון ₪ לזוג הורים שביתם בת ה- 15 התאבדה בעת שאושפזה במחלקה הסגורה בבית החולים ``גהה``.

בשנת 2008, עת אושפזה ביתם של התובעים בבית החולים לחולי נפש ``גהה`` השייך לקופת חולים כללית, הצליחה לעלות לגג של בניין מגורים הנמצא בסמוך לבית החולים גהה ומשם לקפוץ אל מותה.

הורי הילדה הגישו תביעה נגד קופת חולים כללית בטענה שזו התרשלה בשמירה על חייה של ביתם וכן בגין הנזקים הכלכליים והנפשיים לאור מוות הבת.

בכתב התביעה טענו ההורים כי ביתם הייתה מאושפזת כ – 3 שנים לאור ניסיונות אובדניים שכשלו. על כן, אושפזה הילדה במחלקה הסגורה לנוער בבית החולים גהה וזאת תחת שמירה קפדנית. לטענת ההורים, למרות השמירה הקפדנית לרבות מצלמות אבטחה, הצליחו ביתם ו – 2 נערים מאושפזים נוספים לגנוב מפתח מאסטר שבאמצעותו יצאו משערי בית החולים, עלו ביחד לבניין מגורים שנמצא בסמוך לבית החולים ``גהה`` ומשם קפצה ביתם אל מותה.

ההורים טענו בכתב התביעה כי קופת חולים כללית התרשלה בתפקידה לשמור על ביתם שהייתה מצויה בסכנה ממשית לאור סימנים ורמזים ממשיים שהבת עומדת לשים קץ לחייה. לטענת ההורים, צוות בית החולים ידע שבידי הבת מצוי מפתח המאסטר וכי ביכולתה לעשות בו שימוש לברוח. כמו כן, לטענת ההורים ידע הצוות הרפואי על עברה של ביתם לרבות הניסיונות האובדניים הכושלים שלה.

קופת חולים כללית טענה מנגד שמדובר בבית החולים ולא בבית סוהר ומטרת בית החולים הינה יצירת חיי קהילה לחולה ולא שמירה קפדנית. כמו כן, טענה קופת החולים כי ביתם של התובעים הייתה ידועה כילדה בעייתית למשל, בגיל 3 היא ברחה מגן הילדים, בגיל 4 הציתה את גן הילדים ובעברה מספר ניסיונות אובדניים כושלים.

עוד טענה קופת החולים כי הילדה והמאושפזים הנוספים ברחו בעת חילוף המשמרות ולכן הצוות הרפואי לא הבחין כי השלושה נעלמו.
במהלך הקראת פסק הדין, ציטט השופט מתוך שיר שכתבה ביתם של התובעים ובו נכתב מפורשות כי ברצונה למות. על כן, פסק השופט כי רצונה של הילדה היה ברור ביותר וצפוי ולכן לא ניתן לומר כי מותה היה תאונה. משכך, פסק בית המשפט כי בית החולים הפר את חובת הזהירות כלפי הילדה ובמיוחד לאור העובדה שהצוות הרפואי ידע שמפתח המאסטר נמצא אצל הילדה ויכול לסייע לה לברוח ולממש את רצונה למות.

על כן, פסק בית המשפט כי הנתבעת אחראית באופן ישיר למותה של הילדה ולכן קופת החולים כללית תשלם סך של 962,120 ₪ פיצוי להורי הילדה בגין כאב וסבל וקיצור תוחלת חיים. בנוסף תשלם קופת החולים סך של 180,000 ₪ שכ``ט עו``ד.