חדשות בביטוח ומבטחים וביטוח רפואי מישראל | 11/11/2013
העליון: ``הפניקס`` תפצה אדם שעבר ניתוח להשתלת כליה בחו``ל
אתר YNET  :מחבר
אתר YNET מדווח כי בית המשפט העליון פסק שצעיר שעבר ניתוח השתלת כליה בחו``ל יקבל פיצוי מחברת הביטוח ``הפניקס``.

התובע, צעיר המבוטח במסגרת ביטוח בריאות בחברת הפניקס,נזקק להשתלת כליה במהלך שנת 2008. התובע פנה לחברת הביטוח הפניקס וזו הסכימה לממן לו ניתוח להשתלת כליה בפיליפינים. הבעיה הייתה שהצעיר חווה טראומה בעודו ממתין לכליה בפיליפינים, אירוע אשר הוביל בסופו של דבר להשתלת כליה בקוסובו.

כאשר שב הצעיר מחו``ל לאחר ניתוח ההשתלה, הגיש תביעה לחברת הביטוח הפניקס שזו תחזיר לו את הוצאות ההשתלה לרבות קבלת פיצוי רפואי על מצבו הרפואי. חברת הביטוח דחתה את תביעת הצעיר כולל את תביעתו לקבל פיצוי בטענה שהשתלת הכליה בקוסובו נעשתה בניגוד לחוק האוסר סחר באיברים. במקביל אושרה תביעת התובע לקבלת קצבה חודשית מחברת הביטוח.

על כן, הגיש התובע תביעה לבית משפט השלום נגד חברת הביטוח בטענה כי על חברת הביטוח להחזיר לו את עלויות ההשתלה בקוסובו שכן ההשתלה הייתה כתרומה ובאופן חוקי. בית משפט השלום דחה את תביעת התובע וזה הגיש ערעור לבית המשפט המחוזי שגם שם נדחתה תביעתו.

התובע לא אמר נואש והגיש בקשת ערעור לבית משפט העליון. השופט יצחק עמית פסק כי יש הגיון בטענה שמדובר בהליך שאיננו חוקי כי קשה לדמיין שאדם יתרום חלק מגופו ללא כל תמורה . עוד הוסיף השופט עמית וציין כי בישראל נחקק חוק בשנת 2009 המונע את נושא סחר האיברים ומתיר השתלת איבר במדינה זרה אך ורק אם ההליך נעשה על פי חוק של אותה מדינה בה מבוצעת ההשתלה.

על כן, פסק השופט עמית מחד כי חברת הביטוח הפניקס צדקה שלא אישרה את תביעת התובע בעניין החזר הוצאות ההשתלה בקוסבו מאידך אין כל מניע שחברת הפניקס תפצה את התובע על מצבו הרפואי שהוביל להשתלה דהיינו תשפה את התובע על מצב רפואי ולא תפצה אותו בהחזר כספי על ההשתלה.

לבסוף פסק השופט עמית כי חברת הביטוח הפניקס תשלם לתובע סך של 215,000 ₪ ובתוספת 75,000 ₪ הוצאות משפט.