פסיקה בתאונות עבודה מישראל | 27/02/2013
ב``ל 1222-01-09 (עבודה חיפה) יעיש נ` מל``ל
כב` השופטת מיכל נעים דיבנר  :מחבר
 
תאריך: 26.12.12

בית דין אזורי לעבודה

ב"ל 1222-01-09

כב' השופטת מיכל נעים דיבנר

עמוס יעיש נ' המוסד לביטוח לאומי

 עובדות:
 
בית הדין האזורי בחיפה דן בערעור של אדם – המערער, שנורה ונפגע ביום 30.06.2007 במהלך עבודתו כבעליה של פיצריה וזכיין של מפעל הפיס. המערער הגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי שזה יכיר בו כמי שנפגע בעבודה אך המוסד לביטוח לאומי דחה את תביעתו בטענה שהמערער נורה על רקע אישי. לטענת המערער, ביום האירוע בשעה 22:00 עמד כשגבו לכניסת הפיצריה ועסק באפיית הפיצות. לפתע הגיע אדם אלמוני והחל לירות לעבר המערער. כתוצאה מהירי נפגע המערער בידו השמאלית ופלג גופו התחתון. לטענת התובע מבוקשו של האלמוני היה קופת הפיצרייה ולא נקמה אישית. יצויין כי למערער יש עבר פלילי.

 

נפסק:
 

בית הדין דן בהגדרת תאונת עבודה לפי סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי בעניין פגיעה בעבודה "תוך כדי" עבודה ו"עקב" עבודה. שכן על המערער להוכיח האם פגיעתו הייתה עקב עבודתו (השאלה מתעוררת בין היתר לאור עברו הפלילי של המערער). יצויין כי מדוחות החקירה עולה כי המערער כלל לא ציין שהירי ארע כניסיון לשדוד את קופת הפדיון השבועי שלו. מהדוחות עולה כי האלמוני אכן ירה 10 כדורים במערער אך לא קדם לירי חילופי דברים או ניסיון שוד.

על כן, ניכר כי המערער לא הוכיח שהירי בוצע עקב עבודתו. לאור מסקנה זו פסק בית הדין שאין להכיר במערער כמי שנפגע עקב עבודתו ותביעתו להכיר בו כמי שנפגע בעבודה נדחית.