פסיקה בתאונות עבודה והחלקה ונפילה מישראל | 07/03/2012
ת``א 29545-05 (שלום הרצליה) ביטון אבי נ` שמשון ספרדי
כב` השופט יחזקאל הראל  :מחבר
 

תאריך: 10.2.2012

בית משפט השלום בהרצליה

ת"א 29545-05

כב' השופט יחזקאל הראל

ביטון אבי נ' שמשון ספרדי

 

 

עובדות:
 
בית משפט השלום בהרצליה דן בתביעה בגין נזקי גוף שנגרמו לתובע לאור נפילתו מסולם. התובע שהינו בעל הכשרה בתחום מסגרות וחשמלאות עבד אצל הנתבע בתפקיד "כלבויוניק" כפי שנכתב בטופס ההודעה על פגיעה בעבודה שהוגש למוסד לביטוח לאומי. התובע עבד בתוך אולם השייך לנתבע, אשר תקרתו הינה בגובה של כ – 6 מטר.
ביום התאונה (8.6.1998) עלה על סולם כשבידו פלטה ששטחה כ – 10X10 ומטרתו הייתה לקבע את הפלטה לתקרה ולתלות מאוורר. בעת העלייה רעד הסולם, וכאשר הצמיד התובע את הפלטה ביד אחת לתקרה נפל לפתע הסולם על צד אחד והתובע נפל לצד השני. התובע איבד את הכרתו ועובדים ששהו באותו עת באולם הגישו לו סיוע והזמינו לו אמבולנס. הנתבע טען כי לא היה נוכח בעת האירוע וכן שהסולם עליו טיפס התובע היה תקין.

 

 

נקבע:
 
בית המשפט פסק כי שוכנע שהנתבע התבקש להעלות על הסולם ולתלות מאוורר על תקרה שגובהה כ – 6 מטר. כמו כן, בית המשפט קבע כי התרשם שהנתבע פנה לתובע בבקשת עזרה לאור הסיכון הכרוך בתליית המאוורר וזה דחה אותו. בעניין חובת הזהירות קבע בהימ"ש כי התובע אשר היה בעל ניסיון , הבין כי כרוך סיכון בטיפוס על סולם לגובה רב ועל כן פנה בבקשת עזרה לנתבע ומשכך הוא מילא את חובת הזהירות המוטלת עליו. כמו כן עמד התובע בנטל השכנוע שכן הוא נפגע והוכיח את נסיבות הפגיעה וכן עדויותיו ועדויות הנתבעות לא סתרו האחת את השנייה בנסיבות הפגיעה.
בעניין שיעור הנזק – התובע עבר מס' ניתוחים, ומומחה מטעם ביהמ"ש פסק לתובע 35.2% נכות אורטופדית צמיתה + 10% נכות נפשית. סה"כ נכותו המשוקללת של התובע הינה 41.68% לצמיתות, ונכותו התפקודית הינה בשיעור 42% לצמיתות. 
ביהמ"ש פסק לתובעפיצוי בסך של 1,267,059 ₪ בניכוי תגמולי המוסד לביטוח לאומי.